Farmville in real life. The Big Data analysis hits the mobile phones of the farmers (Polish)

//Farmville in real life. The Big Data analysis hits the mobile phones of the farmers (Polish)
Eyal Amit saw the opportunity for big money for the IT industry in the agricultural sector

What a few years ago was just a computer game, today is a reality – cell phones are enough to manage farms. Applications not only track weather information, but also analyze the Big Data collection.

– I do three things every day after waking up. Always in the same order: I kiss my wife, drink a cup of black, strong coffee without sugar and turn on the computer to check the latest data – says 60-year-old Oscar. He does not work in the IT industry . He does not work in finance. He is a farmer. He is responsible for several thousand hectares of jojoba cultivation on the edge of the Israeli Negev desert.

Oscar is not the only “modern” farmer. The latest IT technologies – Big Data analysis , data collection in the cloud are increasingly used in agriculture. There are up to 10,000 around the world. start-ups operating in the agricultural sector. A large part of them was created and successful in Israel. The state of Masovia, 2/3 of which covers the desert, and is still able to not only produce for its own needs, but also to export, for example, citrus.

***

Farmville w realu. Analiza Big Data przebojem wdziera się do telefonów rolników

FOT. WP MONEY.PL/MARCIN LIS

Eyal Amit dostrzegł szansę na wielkie pieniądze dla branży IT w sektorze rolnym

To, co jeszcze kilka lat temu było tylko grą komputerową, dziś jest rzeczywistością – do zarządzania gospodarstwami rolnymi wystarczą telefony komórkowe. Aplikacje nie tylko śledzą informacje o pogodzie, ale dokonują także analizy zbiorów Big Data.

– Codziennie po przebudzeniu robię trzy rzeczy. Zawsze w tej samej kolejności: całuję żonę, wypijam kubek czarnej, mocnej kawy bez cukru i włączam komputer, by sprawdzić najnowsze dane – mówi 60-letni Oscar. Nie pracuje w branży IT. Nie pracuje też w finansach. Jest rolnikiem. Odpowiada za kilka tysięcy hektarów upraw jojoby na skraju izraelskiej pustyni Negew.

Oscar nie jest jedynym “nowoczesnym” rolnikiem. Najnowsze technologie informatyczne – analiza Big Data, zbieranie danych w chmurze są coraz powszechniej wykorzystywane w rolnictwie. Na całym świecie istnieje nawet około 10 tys. start-upów działających w branży rolnej. Duża ich część powstała i odniosła sukces w Izraelu. Państwie wielkości Mazowsza, którego 2/3 pokrywa pustynia, a i tak jest w stanie nie tylko produkować na własne potrzeby, ale i eksportować np. cytrusy.

Zobacz też, co o nowych technologiach mówi rozwijająca je Anna Streżyńska:

 Przed kilku laty niezwykłą popularnością cieszyła się internetowa gra FarmVille. Miliony osób na całym świecie ze swoich telefonów komórkowych zarządzało wirtualnymi farmami – zlecali siew, orkę, nawadnianie, zbiory czy sprzedaż. To, co wówczas było zabawą, dziś, dzięki start-upom staje się rzeczywistością. Rolnicy coraz rzadziej są pracownikami fizycznymi, którzy niezależnie od pogody wychodzą w pole. Coraz częściej to sprawni przedsiębiorcy, których należałoby nazywać dyrektorami zarządzającymi. Ten trend dość szybko zauważyli młodzi izraelscy programiści. Znaleźli sposób na połączenie najnowszych technologii z potrzebami właścicieli farm. To dzięki nim Oscar nie musi co rano wychodzić z domu, by sprawdzać, jak mają się rośliny. Wystarczy, że z kubkiem kawy siądzie przed komputerem i ustali, o której godzinie podlewać uprawy.

Kluczowa jest chmura

– Wszystkie dane zbierane są w chmurze. Trafiają tam informacje z kilkuset czujników rozmieszczonych na całej plantacji. Dostaję także raporty z naszej stacji meteorologicznej: temperaturę, siłę wiatru, wilgotność i promieniowanie słoneczne. Wszystkie razem są analizowane przez algorytm i rysowane na wykresach. Te informacje pozwalają mi co do minuty ustalić idealny moment na otwarcie zaworów w systemie irygacyjnym – tłumaczy Oscar. Jego praca ma także drugi aspekt. Dla firmy znacznie bardziej istotny – finansowy.


Jeden z czujników, który zbiera dane o roślinach

– W Izraelu mamy 10 miesięcy lata i dwa miesiące czegoś w rodzaju lata. Nawadnianie zatem jest kluczowe. Jeśli możemy oszczędzić, to musimy to robić. Rocznie zużywamy 2 mln m3 wody. Dzięki danym z aplikacji i mojemu doświadczeniu w ciągu 12 lat zwiększyliśmy zbiory z 8 do 16 ton z hektara bez zwiększania zużycia wody – tłumaczy.

Ograniczanie strat i maksymalizacji zysków, które leżą u podstaw działania każdej odnoszącej sukcesy firmy, leży u podstaw rozwoju całej branży startup’ów w rolnictwie. Jak wyjaśnia mi wiceprezes FieldIn Eyal Amit, każdego roku z powodu ludzkich błędów w stosowaniu środków ochrony roślin właściciele farm tracą 300 mld dol. Tyle warte są zebrane, ale nigdy niesprzedane chore owoce i warzywa.

Wiele z 10 tys. istniejących na świecie rolniczych start-upów technologicznych zaprezentuje swoje pomysły i rozwiązania podczas organizowanych co trzy lata targów Agritech, które odbędą się w maju tego roku w Izraelu.

Błąd nie jest największym dramatem

– Największym dramatem nie jest błąd. Dramatem jest sytuacja, w której nie wiesz, że błąd został popełniony. Najczęściej, gdy się o tym dowiadujesz, tracisz grube pieniądze. W ten sposób twoja firma “krwawi” – tłumaczy filozofię swojego biznesu Eyal. Stworzony przez kilku młodych programistów i rolników FieldIn to aplikacja służąca kontroli stosowania środków ochrony roślin. Wydatki na nie to 25 proc. globalnych kosztów ponoszonych przez branżę rolniczą.

FieldIn pozwala rolnikom nie tylko zapisywać, ile i jakich środków wykorzystali, ale także pozwala w czasie rzeczywistym śledzić opryski. W chwili, gdy Eyal pokazuje mi na monitorze pracę traktorzysty, jeździ on w sadzie kilkaset metrów dalej. Nie ma żadnego problemu, by dystans między nami wynosił kilkaset kilometrów – oprogramowanie działa w oparciu o mapy satelitarne oraz nadajniki GPS montowane w ciągnikach.

Source: https://agrobiznes.money.pl/artykul/farmville-w-realu-analiza-big-data-przebojem,161,0,2402721.html

TO RECEIVE THE LATEST NEWS IN THE FIELD, JOIN THE LINKEDIN GROUP

By |2018-04-15T13:08:23+00:00April 15th, 2018|Press|Comments Off on Farmville in real life. The Big Data analysis hits the mobile phones of the farmers (Polish)

About the Author: